Popularita projektorů začala narůstat teprve v posledních několika letech, kdy jejich cena významně poklesla. Kvalitní výrobek již pořídíte za 3 tisíce korun. Postupně se tedy mezi nás navrací obliba promítání diapozitivů (v tomto případě digitálních fotografií) a rovněž sledování filmů či textových prezentací na projekčním plátně.
Projektory využívají tzv. bodový zdroj osvětlení, což je jeden z parametrů osvětlovací techniky těchto přístrojů. Podstatná je i účinnost světelného zdroje uváděná v počtu lumen vztažených k příkonu ve wattech. A nakonec hovoříme o teplotě chromatičnosti, kdy nízká hodnota znamená teplé odstíny (červenou, oranžovou a žlutou), zatímco vysoká pochopitelně značí studené barvy (modrou, zelenou a fialovou).
Nejčastěji využívané zdroje osvětlení projektorů
· Xenonové výbojky s paticí D2Smají účinnost přibližně 100 lm/W a s teplotou chromatičnosti relativně vysokou, zhruba 6000 K jsou oblíbeným světelným zdrojem.
· Halogenidové výbojkymají poměrně krátký výboj, téměř srovnatelný s xenonovou výbojkou. Účinnost těchto zdrojů přesahuje 70 lm/W, což je poměrně hodně. Životnost dosahuje až 20 tisíc hodin, nevýhodou je však kratší provozní doba. Podobně jako xenonová bodová světla vyžadují zvláštní příslušenství – tlumivku, startér a kompenzační kondenzátor. I přes relativně vysoké pořizovací ceny jsou tyto výbojky D2S nejvyužívanější.
· Halogenové žárovkymají poměrně nízkou svítivost zhruba 20 lm/W, nejsou opatřeny UV filtrem a mají omezenou životnost v řádu desítek až stovek hodin. Hodí se pouze pro občasné promítání.
· Sodíkové výbojkys delším výbojem a relativně velmi vysokou světelností 70 – 100 lm/W vykazují velice dlouhou životnost. Lze je zapojit do jakékoliv polohy vůči zdroji. Vyžadují tlumivku, startér a kondenzátor. Využívají se u projektorů pouze jako nouzové řešení kvůli jejich velmi nízké teplotě chromatičnosti (2000 K).
· Rtuťové výbojkymají pouze velmi nízkou účinnost a menší rozsah barevných teplot, z toho důvodu se využívají méně často. Nevýhodou je nebezpečí rozptýlení rtuti z vrstvy luminoforu při poškození výbojky, proto se s nimi musí pracovat s nejvyšší opatrností.
· Žárovky jsou prakticky nepoužitelné pro projektory, nemají pravidelně uspořádané světlo a jejich účinnost kolem 10 lm/W není pro tyto přístroje dostačující.