Křečové žíly jsou velmi rozšířeným zdravotním problémem. Většinou jsou považovány spíše za kosmetický problém, ale není radno je podceňovat. Mohou nám totiž způsobit nemalé zdravotní potíže.Křečové žíly, jinak také varixy, jsou důsledkem nedostatečného žilního prokrvení. Cévy jsou křehké, ztrácejí elasticitu a rozšiřují se.
Toto onemocnění se netýká pouze starších ročníků, ale stále častěji je najdeme u mladších lidí. Trpíme-li křečovými žilami, naše nohy jsou těžké, unavené a často i oteklé.
Můžeme vzniku křečových žil předcházet?
Částečně snad ano. Velkou roli, ale hraje genetické zatížení. Dědičnost varixů je velmi pravděpodobná. Pokud některý z rodičů tímto onemocněním trpí, můžete předpokládat, že zdravotní problém se dříve či později dotkne i vás. Čím jsme starší, tím stoupá i riziko, že se nám křečové žíly utvoří. Pokud nebudeme žíly léčit, riskujeme vznik závažnějších zdravotních potíží. Podstupujeme riziko zánětu žil a velmi nebezpečnou embolii.
Jak těmto zdravotním komplikacím zamezit?
Mezi prevenci by mělo patřit samo vyšetřování. Své tělo známe nejlépe sami. Většinou si tedy na svém těle všimneme nějakých změn. Měli bychom své nohy zkontrolovat alespoň jednou týdně. V případě, že pocítíme, těžkost, únavu a otoky nohou měli bychom navštívit cévního specialistu nebo alespoň praktického lékaře, který vás odkáže na příslušné vyšetření. Dbát bychom také měli na optimální tělesnou váhu. Nadváha totiž velice zatěžuje náš oběhový systém. Obezita patří k jednomu z nejrizikovějších faktorů. Samozřejmostí je tedy zdravý a vyvážený jídelníček.Důležité jsou především potraviny s obsahem rutinu, který zpevňuje žilní stěny. Velmi důležitý je dostatek pohybu, který nám rozproudí celý oběhový systém. Nenoste příliš těsné ponožky a nekuřte. Těmito opatřeními svým nohám dobře posloužíte.