Soukromí podnikatelé pracují a tím si vydělávají. Část takto vydělaných peněz je určena pro jejich vlastní spotřebu, tedy pro zajištění si jejich životních podmínek, část peněz se pak vrací do firmy v podobě investic do toho, co se musí financovat, aby se takové podnikání udrželo. Tak to funguje, ale pochopitelně jedině v situaci, kdy jsou zisky plynoucí z takového podnikání dostačující.
Jenže nikdy není zaručeno, že tomu tak vždy bude. Je i mnoho případů a situací, kdy z podnikání plynoucí zisky nestačí na zaplacení všeho výše zmíněného. Někdy se nedaří, a to znamená, že by bylo potřeba do firmy investovat, jenže už není kde na to vzít. A to je pak zlé, protože je to předzvěstí úpadku. A proti tomu se musí určitě něco podniknout, s tím není záhodno se jenom tak smířit.
Ale co má dělat podnikatel, kterému jeho podnik nevynáší tolik, kolik by nezbytně měl? Někdo takový prostě musí sehnat postrádané finance někde jinde. A to pochopitelně nejspíše někde v některé finanční instituci nabízející půjčky.
Ovšem co se stane, když soukromník osloví nějakou banku a doloží jí svoji krajně neradostnou ekonomickou situaci? Co by se asi stalo? Řeknou mu, že není bonitní, a pomoci mu odmítnou.
Ale to naštěstí nemusí být ještě tragédie. Protože u nás máme nejen banky, ale i nebankovní společnosti, a kromě těžko dosažitelných a přísnými pravidly provázených bankovních půjček tu je i americká hypotéka bez dokládání příjmů https://nebankovnihypoteky.net/hypoteka-bez-registru/. A u takové nebankovní hypotéky podnikatelé uspějí často i tehdy, když už jinde nemají žádnou naději. Protože se taková hypotéka půjčuje komukoliv, kdo se za ni zaručí nemovitostí, bez ohledu na to, jak se mu finančně vede. A tak tu mají naději i lidé s nízkými příjmy, záznamy v registrech dlužníků či exekucemi. Nikdo díky nebankovním hypotékám nemusí být ztracený.