Křemík je v rostlinách zastoupen převážně ve formě kysličníku (oxidu) křemičitého, případně kyseliny křemičité, a najdeme jej i v potravinách živočišného původu. V běžné stravě, zvláště u výrobků z necelozrnné mouky a s bílým cukrem, je ho však nedostatek. Zároveň jeho vstřebávání a využitelnost klesá v procesu stárnutí lidského organismu a dochází pak k projevům pestré plejády chorob – mírný nedostatek signalizují např. padající vlasy a lámavé nehty, závažnější deficit souvisí s problémy s kosterním aparátem včetně kloubů.
Křemík můžeme doplnit spolu s dalšími suplementy, zejména hořčíkem, ve stravě. Dobře vstřebatelný prvek organického původu lze dodávat například křemelinou. Křemelina cena není vysoká, odpovídá způsobu, jakým se získává – jde o odumřelá těla jednobuněčných sladkovodních řas, tzv. rozsivek, které se vyskytují výhradně ve velmi čistých oblastech nezasažených exhalacemi.
Křemík je důležitý minerál
Výstavba kostí a kloubů – bez křemíku by to opravdu nešlo, je totiž jedním ze soustavy vzájemně propojených činitelů k udržení pevnosti, kompaktnosti a tuhosti lidské kostry a kloubních spojení. K tomu potřebujeme nejen základní stavební prvek vápník, ale i hořčík jako pojivo a křemík jako katalyzátor. Je ho zapotřebí ke spolupráci vápníku s kyselinou askorbovou (vitamínem C) a při tvorbě kolagenu a elastinu. Bez organického křemíku bychom zkrátka nemohli mít pružné klouby a naše kostra by se brzy rozpadla.
Imunitní systém a rakovina – prevence a léčba rakoviny vyžaduje především podpořit imunitní systém. Bez tohoto základu nemůže být léčba úspěšná a právě křemík v tomto procesu hraje zásadní roli. Je tedy celkem logické, že chronicky nemocní lidé jej mají v krvi, ve svalstvu, v orgánech i kostech nedostatek, což se projevuje častým nachlazením, horečkami, přetíženými mízními uzlinami a špatně fungujícím lymfatickým systémem.