Zatímco hypotéku vlastní každý čtvrtý, spotřebitelským úvěrem je zatížena pětina obyvatelstva. A na co si Češi nejčastěji půjčují? No přeci na nákup auta.
Průzkum napříč českou populací ukázal, že si hypotéku berou nejčastěji lidé ve věku 30 až 44 let. Pochopitelné je, že nejmenší podíl lidí s hypotékou tvoří starší generace, přičemž ji má pouze šest procent lidí starších 60 let.
Doba splatnosti hypotéky je ve většině případů do dvaceti let. Její délka však závisí na věku žadatele. Kratší dobu mají nastavenou ti starší a naopak nad dvacet let mají hypotéku lidé do 44 let.
V současnosti si banky hlídají, komu peníze poskytnou a komu ne. Nikomu již neposkytnou tzv. stoprocentní hypotéku. Lidé tak musí nákup nemovitosti financovat i z vlastních finančních zdrojů. Nejčastěji jsou to úspory na běžných spořicích účtech nebo stavební spoření v případě starších lidí. Lidé si půjčují i v rámci své rodiny.
Našli jste tedy svůj vysněný dům a budete žádat o hypoteční úvěr? Mám pro Vás 5 věcí, které je potřeba vědět před jejím pořízením:
· Při sjednávání co nejnižší úrokové míry je dobré vědět, že ji zásadně ovlivňuje hodnota LTV, což je poměr hodnoty poskytnutého úvěry k ceně nemovitosti a to v procentech. Čím je hodnota nižší (neboli čím více máte naspořeno), tím lepší úrokovou míru můžete očekávat.
· Než zažádáte o úvěr, odkládejte si bokem finanční částky v hodnotě splátky na hypotéku. Vyzkoušíte si tak, jak vám bude hypotéka vyhovovat a navíc si vytvoříte finanční rezervu.
· Nenechávejte si odhadnout cenu nemovitosti předem. Banky mají totiž své odhadce a chtěly by si udělat odhad sami, takže by to pro Vás byly vyhozené peníze. Zásadní je také to, že odhad ceny je vždy o několik procent nižší, což pro banku představuje ochranu před rizikem, kdyby nemovitost šla do dražby)
· Věk je rozhodující pro žadatele o hypotéku. Banky počítají s tím, že musí být hypotéka splacena kolem 70 roku života. Pokud tedy žádáte o hypotéku v 50 letech, pravděpodobně si ji můžete vzít už jen na 20 let.
· Čím delší doba splatnosti, tím nižší jsou měsíční splátky, ale tím více přeplatíte na úrocích. Většinou je doba 15, 20, 30 nebo nejvýše 40 let, kterou poskytuje málokterá banka. Pokud si však dobu splatnosti nastavíte nižší a splátky jsou nad vaše síly, můžete si v období fixace dobu splatnosti prodloužit a tím splátky snížit.
Podle propočtu společnosti Golem Finance klient s průměrným čistým příjmem 23 tisíc korun a žádající o hypotéku s 25 letou dobou splatností teoreticky dosáhne na 3,5 milionu korun. Dokonce lidé s příjmem 39 040 Kč klienti mohou dosáhnout až na 5,2 milionu korun.