Ztráta zraku, je v životě člověka tragickou a velmi traumatizující chvílí, kterou si vidoucí lidé umí jen stěží představit. Pocity, které se zrakově postiženému člověku asi honí hlavou, můžeme jen odhadovat. Každý se s handicapem vyrovnává jinak. Bojovníci přijmou tento fakt jako nezvratný. Přes svůj handicap, se snaží žít plnohodnotným životem. Většina běžných věcí a úkonů, které tito lidé zvládali ještě před oslepnutím, se pro ně najednou stává neřešitelnou situací.
Může naše společnost nebo jednotlivec přispět ke snadnějšímu životu těchto zrakově postižených občanů?
Určitě ano. Velkou mírou pomoci přispívají dobrovolnické organizace. Například jednou takovou dobrovolnickou organizací, je sdružení Okamžik. Soustřeďuje dobrovolníky, kteří nevidomé doprovází na úřady, k lékaři, na nákupy nebo kulturní a sportovní akce.
Nevidomí mohou také využívat různé kompenzační pomůcky a služby .
Mezi pomůcky ulehčující jim život patří indikátory hladiny vody v nádobách nebo ve vaně, indikátory světla, ale i mluvící lékařský teploměr. Tyto pro nás zdánlivě obyčejné věci, jsou pro nevidomé velkými pomocníky. Hry, peněženky, hodinky, digitální lupy a čtecí přístroje i jiné počítačové pomůcky, jsou také k mání. Zakoupit se dají ve specializovaných prodejnách.
Pomoci handicapovaným lidem můžete například nákupem výrobků, které vlastnoručně vytvořili.
Velmi důležitými pomocníky pro handicapované občany jsou asistenční psi. Tito psi prochází velmi náročným výcvikem. Ani získání takového psa není úplně jednoduché. Zájemce nemusí vyplnit jen žádost o pejska, ale projde pohovorem a setkáním s psychologem, sociální pracovnicí a výcvikáři. Ne pro každého, je totiž vodící pes vhodný. Pohovory jsou důležité proto, aby se metodici výcviku psů o nevidomém dozvěděli co nejvíce informací. Na základě zjištěného, bude vybrán vyhovující psí pomocník.