Léky jsou tu jednoznačně proto, aby nás léčily a vyléčily. Bereme-li je jen přechodně po dobu krátké nemoci a ne příliš často, většinou to není takový problém, jako jsme-li na nich závislí kvůli dlouhodobé chronické nemoci. Neustále přibývá lidí, kteří léky musí užívat stále a pravidelně. Nejčastěji to jsou léky na srdeční onemocnění, štítnou žlázu, deprese a spoustu dalších onemocnění. Co to potom dělá s naším zdravím? Buď si na lék zvykneme nebo vedlejší účinky potlačujeme dalšími, jinými léky. Tím nám jich neustále přibývá a vlastně si budujeme na lécích závislost.
PŘÍBALOVÉ LETÁKY
Máme je číst nebo nemáme? Hodně lidí tvrdí, že kdyby je četlo, tak si v životě nevezme jediný prášek. V příbalovém letáku totiž často najdeme sáhodlouhý sloupec vedlejších příznaků, kontraindikací s jinými léky a dokonce na některých můžete najít, že mohou způsobit i takové komplikace, které vedou ke smrti! Nejhorší na tom je, že ani samotní lékaři často neví, jaké vedlejší účinky má lék, který vám předepisují. Někdy vám ošetřující lékař dokonce řekne, abyste ty vedlejší účinky nečetli. Zvláště jste-li více úzkostní, mohli byste si neobvyklou reakci sami vyvolat. Když se však po použití léku cítíme nějak divně, do letáčku se stejně podíváme, a nezbývá nám, než se opět poradit s lékařem. Ten bude hledat jinoualternativu léku a ocitáme se v nikdy nekončícím kolotoči.
VEDLEJŠÍ ÚČINKY LÉKŮ NAHLAŠOVAT?
Pacient sám má možnost vedlejší účinek léku nahlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. Jde však o to, jak si pacient vedlejší účinek léku uvědomuje. Často si totiž ani není jistý, zda jeho problémy jsou opravdu způsobeny lékem či jen jeho nemocí nebo dalším onemocněním. Zvláště když mu lékař tvrdí, že jej užívat musí a vedlejší účinky jsou normální, ocitá se v nikdy nekončícím kolotoči potíží a užívání dalších léků.